Sports History

BOXING
Borbe dvoje ljudi pesnicama radi dokazivanja premoći i snage poznate su od samih početaka civilizacije. Postoje likovi boksera nacrtanih na stenama na grčkom ostrvu Kritu, starih oko 3000 god. p.n.e. Slike boksera iz Egipta takođe su stare između 3000 i 2000 god. p.n.e., a takođe postoje zapisi i iz Indonezije i Kine o borbama pesnicama. Grčki pesnik Homer opisao je borbe pesnicama u svom epu Ilijada, a boks je uvršten i na antičkim olimpijksim igrama u Grčkoj 688 god. pod nazivom Pankracija, što je predstavaljalo neku vrstu mešavine rvanja i boksa. U antičkom Rimu gladijatori su zabaljali pubilku pesničenjem, koje je postalo toliko popularno da su u borbama počeli učstvovati čak i carevi. Međutim, 394. god. Rimski imperator Teodosije, zabranio je sve tekovine paganskog nasleđa, među kojima je bio i boks.
Ponovno oživljavanje bokse je doživeo u Engleskoj početkom 18 veka i veoma brzo je dobijao na popularnosti. James Figg se smatra jednim od utemeljivača modernog boksa. On je imao sopstvenu školu boksa u kojoj je podučavao borce i prvi je organizovao mečeve u ringu, jer su se do tada borbe organizovale na otvorenom prostoru. John Jack Broughton je prvi počeo da primenjuje rukavice za meč od 1743. god. i od tada su one postale obavezna oprema boraca, a pet godina kasnije 1748. god. uveo je i prva pisana pravila od 7 članova. Ta njegova pravila dopunjena su 1865. god. pod nazivom Londoska pravila boksa (The London Prize Ring Rules), koja su takođe poznata i pod nazivom Pravila Markiza od Kvinzberija, koja su određivala da runda traje 3, a pauza 1 minut, definisane su dimenzije ringa, zabranjeno je rvanje, udarci ispod pojasa i u potiljak, ulazak bilo kome u ring, itd. Takva pravila usvojila je i Engleska Bokserska Federacija prilikom svog osnivanja 1880. god. u Londonu.
Danas se razlikuju dva osnovna pravca boksa, amaterski i profesinalni. Profesinalni boks se prvi razvio. Međunarodni bokserski savez za profesionalce osnovan je 1911. god. Njime danas upravlja nekoliko različitih federacija, gde svaka federacija ima svoja specifična pravila i načine za osvajanje svetske titule, ali se ta pravila ne razlikuju mnogo. Najpoznatije su World Boxing Association WBA, World Boxing Council WBC i International Boxing Federation IBF.
Amaterski boks koji se često naziva i Olimpijski Boks se razvio posle profesionalnog, ali je krajem 19 veka postajao sve popularniji, da bi se pojavio i na Olimpijskim Igrama 1904. god. u Sent Luisu (SAD). Svetska bokserska asocijacija Federation Internationale de Boxe Amateur FIBA osnovana je 1920. god. i ona je funkcionisala do drugog svetskog rata. Da bi 1946. god. bila osnovana sadašnja Amaterska Internacionalna Bokserska Asocijacija AIBA. Prvi posleratni amaterski Evropski šampionat pod okriljem AIBA-e organizovan je 1947. god. u Dablinu (Irska), a svetski 1974. god. u Havani (Kuba). Od kada se prvi put pojavio na Olimpijskim Igrama 1904. uključen je u program sve do danas neprekidno, da bi se u Londonu (Engleska) 2012. god. prvi put pojavio i boks za žene.





