Sports History

GOLF
Postoji izvestan broj igara koje se smatraju pretečama modernog golfa. Rimski imperatori igrali su igru, koja se zvala Paganica, udarajući perjnau lopticu drvenim štapom. I Kinezi su imali svoju verziju golfa pod nazivom Čujivan. U srednjem veku u Engleskoj postoji igra pod nazivom Kambuka, Francuzi imaju svoju verziju Pel Mel, Nemci Šambo, kod Persijanaca je bila poznata Šaugan, a u Holandiji, Het Kolven.
Ipak sve ove verzije su se razlikovale od moderne po tome što u njima ne postoje rupe. Smatra se da je nama poznata verzija golfa nastala u Škotskoj, u 12 veku, gde su se zakrivljenim štapovima udarani kamenčići sa ciljem da se uteraju u rupe. Toliko je bio popularan da se do kraja 15 veka pretvorio u nacionalni sport Škotske, a već u 16 veku počeo se širiti po svetu. Pre svega u Engleskoj i Francuskoj, gde je igru na dvorovima predstavila Kraljica Meri od Škotske. Međutim najzaslužniji za širenje golfa po svetu nisu Škoti, već Englezi koji su tokom 17, 18, i 19 veka, šireći svoju imperiju, širili i ovu igru po svojim kolonijama.
Najstariji golf teren koji postoji i danas je St. Andrews koji datira još iz 16 veka. Kao prvi golf klub u istoriji navodi se The Honourable Company of Edinburgh Golfers, osnovan 1744. god. u Edinburgu (Škotska). Prva pravila u pisanoj formi zabeležena su zahvaljujući ovom klubu, i njenom istaknutom članu Dankanu Forbsu. Tradiciju ustanovljavanja pravila i standarda nastavio je Royal & Ancient Society of St. Andrews Golfers klub, koji je postavio standard od partije golfa na 18 rupa.
Golf je u početku bio rezervisan samo za kraljeve i najbogatiji sloj stanovništva. Međutim, industijska revolucija je dozvolila da se oprema za golf proizvodi masovno, što je dovelo do pada cene, što je dalje dovelo do omasovljavanja broja igrača golfa. Svoju pravu ekspanziju golf doživljava u SAD, ranih dvadesetih godina 20 veka, kada su, kako sama igra tako i takmičenja počela da privlače pažnju biznisa i medija. Danas je golf uz fudbal i košarku najpopularniji sport na svetu, međutim i pored toga golf nije uspeo da postane standardni olimpijski sport. Mada se pojavljivao na Olimpijskim Igrama u Parizu (Francuska) 1900. god. i 1904. god. u Sent Luisu (SAD), nakon toga se vraća na Olimpijske Igre tek 2016. god. u Rio de Žaneiru (Brazil).
Iako dugo nije bio Olimpijski sport, golf je jedan od retkih sportova koji je uspeo da sačuva razlike između profesionalizma i amaterizma. Profesionalni golfom upravlja Profesional Golf Association PGA, a amaterskim nacionalni savezi svake zemlje, udruženi u svetski savez International Golf Federation IGF.





