Sports History

HOCKEY
Hokej se smatra jednim od najstarijih sportova. Najpoznatije i najpopularnije vrste hokeja su Hokej na Ledu, Hokej na Travi i Hokej u Dvorani. Igre koje su se igrale na poljima štapom i loptom, za koje se pretpostavlja da su preteče hokeja igrale su se pre mnogo vekova još u Kini, Egiptu, Persiji. Takve igre su od davnina poznate i na Britanskim ostrvima, tako se u Irskoj igrao Hurling, dok je na Škotskim visoravnima bio popularan Šinti.
Hokej na travi se prvi pojavio u modernom obliku od svrih vrsta. On potiče iz Engleske gde je 1861. god., u Londonu, osnovan prvi klub Blackheat. 1886. god. osnovano je i Londonkso Hokejaško Udruženje. Englezi su ovaj sport širili po svojim kolonijama, tako da je stigao i u Indiju, gde je vrlo brzo dostigao toliku popularnost da je postao nacionalni sport. Već od 1895. god. počele su se igrati prve međunarodne utakmice, a 1908. god. ovaj sport je debitovao na Olimpijskim Igrama u Londonu (Engleska), da bi od 1928. god. postao stalni učesnik Olimpijskih Igara. Od 1971. god. počeli su se održavati Svetski Kupovi, a za žene od 1974. god.. Iako su ga žene igrale već krajem 19 veka, on se sporo razvijao, tako da se na Olimpijskim Igrama priključuje tek 1980. god. u Moskvi (SSSR). Prvi meč Hokeja na Travi koji se odigrao na veštačkoj travi bio je 1976. god. u Montrealu (Kanada).
Gore spomenute igre, Evropski doseljenici doneli su sa sobom u Kanadu, gde su ih prilagodili tamošnjim klimatskim uslovima u zimskom periodu, gde se igralo na zaleđenim rekama ili jezerima, a na cipele su stavljali oštrice noževa koje su omogućavale sigurno kretanje po ledenoj poršini. Ovu igru počinjali su nazivati Shinney, ona nije imala nikakva određena pravila, mogla se igrati bilo gde, broj igrača nije bio poznat i često je bio prevelik. Ne zna se tačno odakle potiče naziv Hokej i ko ga je počeo upotrebljavati, zna se samo da se prvi put spominje 1363. god. kada ga je u Engleskoj Kralj Edvard III uvrstio u listu zabranjenih igara u kraljevstvu. U jednom članku u Bostonskim večernjim novinama iz 1859. god. spominje se takmičenje u Hokeju na Ledu, koje je te godine održano u Kanadskom gradu Halifaksu, i ta utakmica označena je kao najstarija utakmica modernog Hokeja na Ledu. Pisac Tomas Č. Heliburton pak smatra da su ovu igru prvi igrali i standardizovali je učenici Vindzorskog Kraljevskog Koledža koji su je igrali oko 1800. god.
Međutim, kao mesto nastanka modernog Hokeja na Ledu smatra se Montreal (Kanada) u kojem je 03.03.1875. god odigrana prva hokejaška utakmica u zatvorenom prostoru. Utakmica je odigrana na zatvorenom klizalištu Victoria Skating Rink između dva tima sa po 9 igrača. Teren nije bio ograđen, koristio se pak, umesto gola, stajale su dve stativ udaljenosti od 1,8 m, a utakmica je trajala 60 minuta. Organizatori ove utakmice bili su Kanadski advokat Džejms Kerjmon i studenti Univerziteta Mekgil. 1877. god. Krejmon je sa par studenata Mekgila (Henri Džozen, Ričard Smit, Vilijam Robertson i Vilijam Marej) napisao 7 osnovnih pravila Hokeja na Ledu koja su se bazirala na pravilima Hokeja na Travi. Iste godine osnovan je i prvi klub Hokejaški Klub Univerziteta Mekgil, a 1881. god. i drugi klub iz Montrela Viktorija. Igra za kratko vreme postaje vrlo popularna u Montrealu, da se već 1883. u okviru zimskog festivala održalo i prvo takmičenje u Hokeju na Ledu. Tada je broj igrača smanjen na 7, a utakmica je trajala dva perioda po 30 minuta. Već 1885. god. osnovana je Montrealska Gradska Liga, 1886. god. ekipe su osnovale Amatersku Kanadsku Hokejašku Asocijaciju ANAS u okviru koje su se igrala takmičenja za titulu. Do 1893. god. osnovano je preko sto klubova u Montrealu i širom Kanade i počela su se organizovati takmičenja.
Prva utakmica Hokeja na Ledu u SAD održana je 1893. god. između studenata Univerziteta Jejl i Džons Hopkins, a tri godine kasnije u Njujorku je osnovana i Amaterksa Američka Hokejaška Liga (eng. The U.S. Amateur Hockey League). Pretpostavlja se da je prva utakmica u Evropi u Hokeju na Ledu odigrana 1885. god. u Švajcarskom zimovalištu Sent Moricu između Univerzitetskih Ekipa Oksforda i Kembridža, ali ne postoje službeni dokazi koji mogu da potvrde odigravanje te utakmice.
Kanadski guverner Lord Stenli od Prestona, čija su deca bili zaljubljenici u Hokej na Ledu, 1888. god. posmatrao je utakmicu u okviru Montrealskog Zimskog Festivala, i toliko je bio oduševljen igrom da je rekao da pobednik zaslužuje trofej za pobedu. Tako je 1892. god. napravio prvi hokejaški trofej koji je kasnije postao poznat kao Stanley Cup, koji je prvi put dodeljen 1893. god. pobedniku ANAS Lige, a isti trofej se i dan danas dodeljuje u najačoj ligi na svetu NHL. Petorica njegovih sinova su 1895. god. doneli Kanadski hokej u Evropu, kada su u Londonu odigrali prvu utakmicu. Od te godine su počeli i susreti između Univreziteta Oksford i Kembridž, a 1903. god. u Velikoj Britaniji osnovana je liga sa 5 timova. 1908. god. osnovana je Međunarodna liga u Hokeju na Ledu (fr. Ligue Internationale de Hockey sur Glace) u okviru koje je 1910. god. održano prvo Evropsko Prvenstvo. Sredinom 20 veka liga je prerasla u Međunarodnu Hokejašku Federaciju (International Ice Hockey Federation) IIHF. A 1920. god. održano je i Prvo Svetsko Prvenstvo u u Belgiji. Zanimljivo je i to da se Hokej na Ledu pojavio na Olimpijskim Igrama u Anverpenu (Belgija) 1920. god. a već 1924. god. priključuje se Zimskim Olimpijskim Igrama.
1910. god. u Montrealu je osnovana Nacionalna Hokejaška Asocijacija koju su činili kanadski hokejaški klubovi. Ova liga je usavršila pojedina pravila, utakmica je podeljena na trećine po 20 minuta, uvedene su kazne za najgrublje startove, itd. Ova liga je 1917. god. prerasla u Nacionalnu Hokejašku Ligu, koja se 1924. god. proširila i na SAD.
Hokej u dvorni ili Indoor Hockey razvio se tokom pedesetih godina 20 veka u Nemačkoj, i brzo se širio na susedne zemlje. Nemci i Austrijanci su igrali hokej na travi ali su tražili igru sličnu njemu koju bi igrali i zimi u zatvorenim prostorijama. Nemačka Hokejaška federacija bila je zadužena za regulisanje normi i pravila sve do 1968. god. kada je Rene Frank, Belgijanac, koji je kasnije i postao predsednik Međunarodne Federacije, zatražio od Nemačke da svoja ovlašćenja preda međunarodnoj federaciji FIH. Hokej u dvorani je tokom godina nailazio na mnoge otpore, pre svega od zemalja u kojim su bili popularni Hokej na Ledu i Hokej na Travi. Međutim prvi turnir je uspešno održan 1972. god. pod okrivljem FIH-a. FIH od 2003. god. počinje da organizije Svetska Prvenstva.





