top of page

 

RUGBY

  

   Ragbi je nastao na Koledžu Rugby, u istoimenom gradu u srednjoj Engelskoj, odakle i potiče naziv ovog sporta. Za osnivača ragbija smatra se William Webb Ellis, koji je došao u Ragbi 1816. god. da završi školu. U jesen 1823. god. za vreme sportskih aktivnosti , u jednoj igri sa loptom, uzeo je loptu u ruke i potrčao ka protivničkoj liniji poentiranja. To nije zbunilo njegove protivnike, već su pokušavali obaranjem da ga zaustave. Engleskoj publici se svidela ova novost i tog momenta se može reći da je započela istorija ragbija. Međutim današnji istoričari se slažu da je ova priča samo legenda i da je ragbi nastao kroz evoluciju raznih igara čiji koreni se nalaze u dalekoj prošlosti.

   Prvo udruženje ragbi klubova nastalo je u Londonu (Engleska) 1871. god. u restoranu Pall Mall i zvalo se Rugby Football Union RFU. Reč fudbal ostao je u nazivu jer se od 1863. do 1871. god. ragbi nalazio pod okriljem fudbalske asocijacije. RFU je obuhvatao 21 klub iz Engleske od kojih većina i danas postoji. Prva međunarodna utakmica odigrana je 27.03.1871. god. u Edinburgu (Škotska) između Škotske i Engleske, a već sledeće godine odigrana je prva utakmica između Univerziteta Oksforda i Kembridža. Brzo nakon toga počele su da se odigravaju utakmice na nacionalnom nivou na ostrvu.

   Od samog osnivanja RFU je zastupao principe amaterizma. Osnivači ragbija su uglavnom bili studenti koji su nakon diplomiranja dostizali visoke položaje i imali dosta novca i oni su smatrali da ragbi treba da ostani amaterski sport. Međutim sa druge strane, radnička klasa koja je takođe igrala utakmice, koje su se igrale subotom, radi li su subotom i neodlazak na posao da bi igrali utakmice značio je i gubitak dnevnice. Zato su smatrali da za svaku odigranu utakmicu treba da budu plaćeni. Problem je rešen 29.08.1895. god. kada je došlo do razdvajanja u Uniji. Grupa klubova koja je bila za refundiranje subotnje dnevnice osnovala je svoje udruženje Rugby League, dok su amaterski principi ostali na snazi u Ragby Union. Da bi se razlikovala igra u ragbi ligi oni su pojednostavili neka pravila i smanjili su broj igrača, sa 15 koliko je bilo u Uniji, na 13. Tako se u žargonu igra Rugby Union zove Ragbi 15, a Rugby League, Ragbi 13. Kasnije su se razvile i verzije sa manje igrača, tako da postoje i Ragbi 7, po pravilima ragbija 15 i Ragbi 9, po pravilima ragbija 13.

   Jedno od najstarijih takmičenja, a danas jedno od najpoznatijih Kup 6 Nacija, prvi put se održao 1883. god. Krenuo je kao Kup 4 Nacija, koga su činili Engleska, Škotska, Irska i Vels, da bi im se 1910. god. pridružila Francuska, a 2000. god. Italija. Ragbi 15 je bio na programu Olimpijskih Igara 1900, 1908, 1920 i 1924. god., ali zbog mnogobrojnih vrsta i pravila ukinut je sa programa, dok bi 2016. god. u Rio de Žaneiru (Brazil) na Olimpijskim Igrama trebao da se nađe Ragbi 7. Počevši od 1906. god. pa sve do 1987. god. održavano je svetsko takmičenje pod nazivom Webb Ellis Cup, a od te godine promenjen je naziv u World Rugby Cup i prvenstva se održavaju na svake četiri godine. Od 1996. god. počeo se održavati i Kup tri nacije, Rugby Union Three Nation Series, na kome svake godine međusobno igraju Australija, Novi Zeland i Južnoafrička Republika.

   Američki Fudbal je sport koji je nastao iz ragbija u SAD krajem 19 veka. Modifikacije koje je doživljavao vremenom u potpunosti su ga odvojeile od sporta iz koga je nastao. Sve je počelo krajem 19 veka na Univerzitetu Jejl, gde je student Volter Kemp počeo da razvija koncept novog sporta bazirajući se na pravilima ragbija. On je učestovao i u prvoj ragbi utakmici na tlu SAD između ekipa Jejla i Harvarda 1876. god., a već 1882. god. objavio je prvi set pravila koja su mu donela epitet oca američkog fudbala. Naravno ona su se godina menjala, ali su ostali osnova ovog sporta.

   Prvi profesionalni klub bio je Arizona, 1898. god. i on i danas postoji. Međutim tada se američki fudbal igrao amaterski. Tako je bilo sve do 1920. god. do kada se ovaj sport razvio i toliko dobio na popularnosti da je osnovana prva profesionalna liga APFA, već naredne godine liga je promenila ime u NFL. Liga se iz godine u godinu razvijala, dobijala sve više ekipa, 1933. god. odigran je i prvi šampionat sa plej of sistemom, i do 1950. god. postaje najgledanije takmičenje u SAD. Uporedo su se organizovale i druge lige, ali su se usled nedostatka gledanosti gasile. Jedina liga koje je uspela da doše u rang sa NFL-om bila je Američka Fudbalska Liga, i ujedinjenje ove dve lige usledilo je 1967. god., kada su šampioni dve lige odigrali veliko finale, kasnije nazvano Superbol. Pobednici superbola počeli su da dobijaju trofej nazvan Vins Lombardi. A kompletno spajanje ove dve lige usledilo je 1970. god. i ta godina se smatra godinom osnivanja današnjeg NFL-a.

   Iako je u SAD najpopularniji sport, u ostatku sveta se relativno kasno razvio Američki fudbal, ali trenutno napreduje ogromnim stopama. Prvo je nastala Evropska federacija The European Championship of American Football EFAF, 1983 god. i već iste je održano prvo Evropsko Prvenstvo u Italiji. A svetska federacija američkog fudbala nastala je 1998. god. u Francuskoj pod nazivom International Federation of American Football (IFAF), a već naredne, 1999. god. održano je i prvo Svetsko Prvenstvo u Italiji i održava se na svake četiri godine.

 

© 2014 by Maka i Niki. Proudly created with Wix.com

  • google-plus-square
  • Twitter Square
  • facebook-square
bottom of page