Sports History

TABLE TENNIS
Dpouzdanih podataka o poreklu ove igre nema. Verovatno je i ova igra kao i mnoge druge igre loptom varijacija vrlo starih igara koje su postojale u najstarijim civilizacijama, posebno u Kini, Egiptu, Grčkoj, Rimu. Grčki pesnik Homer u svom delu Odiseja opisuje igru loptom pomoću štapa. Igre loptom bile su poznate i u Rimu, odakle su ih rimski legionari prenosili u tadašnje rimske kolonije, Galiju, Hispaniju, Britaniju, gde su se vekovima održale i doživele brojne transformacije. Jedna od takvih je u srednjem veku veoma popularna igra Jue de Paume, koja se smatra pretečom tenisa, a samim tim i stonog tenisa jer su ove dve igre vrlo usko povezane.
Počeci stonog tenisa naziru se u 19 veku u Engleskoj. Dok se tenis igrao na otvorenom prostoru, za vreme lošeg vremena igrala se neka vrsta tenisa u zatvorenim prostorijama, na stolu, sa teniskim reketima, a kao mreža je moglo poslužiti bilo šta, čak i neka daska i knjige. Ta igra je nazvana minijaturni tenis (eng. Miniature Indoor Lawn Tennis Game), dok se naziv stoni tenis prvi put spominje u katalogu firme F. H. Ayres iz 1884. god. Igrala se po celoj Velikoj Britaniji i njenim kolonijama a različite vrste minijaturnog tenisa igrale su se i u Severnoj Amrici.
Veliku zaslugu za napredak stonog tenisa ima Engleski inženjer Džejms Gib, koji je iz Amerike 1890. god. doneo u Englesku nekoliko komada celuloidnih loptica. Igru tim lopticama Gib je nazvao onomatopejskim imenom Ping-Pong, prema zvuku loptice prilikom udara u sto drvenim reketom. Ta novost je značila preokret u razvoju igre i mnogo doprinela zanimljivosti i naglom širenju te igre u Engleskoj u periodu od 1899. - 1904., kada se igrala na svakom većem stolu na raznim mestima, priređivana su i takmičenja, a prvi turnir u ping-pongu održan je u Londoskom Royal Aqvariumu. Krajem 19 veka sastavljena su i prva pravila igre, ali nisu važila za sve zemlje jer nije bilo međunarodnog udruženja. U tom periodu igra je bila popularna i centralnoj evropi, a čak pre toga prepravljena verzija igre bila je predstavljena u Japanu, odakle se kasnije proširila i na Koreju i Kinu. 1902. god. prvi put se pojavljuje i gumeni reket. Trgovci su u Engleskoj igru nazivali i Gossima, u Severnoj Americi Whiff-Whaff, u Francuskoj Pim-Pam. Nekoliko međunarodnih prvenstava održano je od 1904. - 1912. god., a potom do odpriliki 1920. god. nisu održavana međunarodna takmičenja u stonom tenisu.
U ranim dvadesetim godinama 20 veka igra je ponovo oživela, počela je standardizacija pravila u Evropi i na Dalekom Istoku, i počelo je sa formiranjem nacionalnih udruženja. Prvi Stonoteniski Savez u svetu osnovan je 1921. god. u Engleskoj. 1926. god. osnovana je Međunarodna Stonoteniska Federacija ITTF, kada je održano i prvo Svetsko Prvenstvo u Londonu (Engleska). Tridesetih godina stoni tenis jača i u Austriji, Čehoslovačkoj, Francuskoj. Na Svetskom Prvenstvu 1951. god. u Beču (Austrija) pojavio se prvi igrač koji je igrao sa reketom sa gumom sličnoj sunđeru, ubrzo se proširio na čitav svet. Nakon 60-tih godina 20 veka stoni tenis se razvio u vrhunski svetski sport, a 1988. god. stoni tenis je zvanično urvšten u program Olimpisjkih Igara u Seulu (Koreja).





