top of page

TAEKWONDO

  

   Najstariji podaci o tekvondou datiraju još oko 50 god. pne. U to vreme, Koreja je bila podeljena na tri kraljevstva, Sila, Kogurjo i Pekče,  i sva tri kraljevstva su imala jake vojske koje su izučavale veštinu nenaoružane borbe. Ona se zvala Huarang-do ili Subak, a kasnije se razvila u veštinu Taekkyon. Ona se često koristila koristila na vojnim demonstracijama, a kada je dinastija Koryo, koja je ujedinila sva tri kraljevstva u jedno, ona je održavala takmičenja u taekkyon-u radi pronalaženja talentovanih novih vojnika i imenovanje vojnika u oficire.

   Japan je 1909. god. okupirao Koreju. Za vreme okupacije koja je trajala 36 godina, sve borilačke veštine su strogo zabranjene i taekkyon praktično izumire. Međutim, mnogi korejanci su tajno vežbali borilačke veštine u budističkim hramovima, a mnogi su i napuštali Koreju i odlazili u Japan i Kinu da bi učili borilačke veštine. 1943. god. u Koreju stižu Džudo, Karate i Kung fu, i borilačke veštine ponovo počinju da stiču popularnost. A u zadnjim godinama okupacije do 1945. god. kada je Koreja oslobođena postojalo je mnogo različitih varijanti subaka ili taekkyon-a usled različitih uticaja. Mnoge škole su otvorene u periodu od 1945. do 1960. god. i svaka od njih je tvrdila da podučava tradicionalnu korejsku borilačku veštinu, ali su sve naglašavale različite aspekte taekkyon-a. To je dovelo do pojave različitih imena veštine u svakoj školi. A od 1946. god. taekkyonom su se podučavali vojnici korejskih oružanih snaga.

   11.04.1955. god. održan je skup direktora škola borilačkih veština i promotera taekkyona na kome je odlučeno da se svi različiti stilovi spoje u jedan radi postizanja zajedničkih ciljeva. Dodeljeno je ime veštini, Tae soo do, koje je posle dve godine promenjeno u Taekwondo, koje je predložio general Choi Hong Hi, koji se i smatra ocem tekvondoa. Neslaganje između pojedinih škola koje se nisu ujedininile nastavljeno je do 14.09.1961. god. kada je zvaničnim dekretom novih vojnih vlasti naređeno ujedinjenje u jednu organizaciju pod nazivom Korejska Tekvondo Asocijacija KTA sa generalom Choi Hong Hi na čelu. U martu 1966. god. genaral Choi je osnovao Internacionalnu Tekvondo Federaciju ITF i odredio joj za sedište Montreal (Kanada) u cilju daljeg širenja tekvondoa svetom.

   1973. god. za novog predsednika izabran je Young Wun Kim koji je smatrao da bi sedište svetske organizacije trebalo da bude u Koreji, postojbini tekvondoa. Tako je 28.05.1973. god. prekinuo veze sa ITF-om i osnovao Svetsku Tekvondo Federaciju WTF i te iste godine održano je i prvo Svetsko prvenstvo u Seulu (Koreja). Posle toga se tekvondo sve više razvija, dobija na popularnosti, a 1980. god. Internacionalni olimpijski komitet prima WTF u svoje članstvo. Tekvondo se 1988. god. na Olimpijskim Igrama u Seulu (Koreja) pojavljuje kao demonstrativni sport, a od Olimpijskih Igara u Sidneju (Australija) 2000. god. postaje zvanični olimpijski sport.

  

 

 

© 2014 by Maka i Niki. Proudly created with Wix.com

  • google-plus-square
  • Twitter Square
  • facebook-square
bottom of page