Sports History

TENNIS
DPostoje različita tumačenja o vremenu i mestu nastanka tenisa. Po nekim podacima tenis se još igrao u starom veku, u Egiptu, Grčkoj i Rimu, ali naravno ne u formi u kojoj poznajemo današnji tenis. Igra se potom razvijala i približavala današnjoj formi tokom srednjeg veka u Italiji, Francuskoj itd. Kao preteče današnjeg tenisa pojavljuju se igre kao što su Pallone u Italiji, Jeu de Paume u Francuskoj i stara nacionalna igra Pelote u Baskoniji.
Jeu de Paume (Igra dlana) se smatra pretečom modernog tenisa i svih drugih igara u kojim se koristi reket. On je tokom 16, 17, 18 veka postao vrlo otmen sport među kraljevima i plemićima. Igrači su igru počinjali uzvikivanjem reči tenes i igra odatle kasnije dobija ime kao rojalni tenis. Odatle i današnji naziv, od francuske reči tenez, glagola tenir što znači držite, držanje. On je zapravo dosta drugačiji od tenisa kakvog danas znamo. Prvobitno je igran golom rukom ili navučenom kožnom rukavicom, igran je u zatvorenom prostoru, u velikim galerijama sa izbočenim krovovima. Poeni su se dobijali gledajući odbijanje loptice od zidova prostorije. Čudnovat sistem bodovanja vodi poreklo iz ove vrste tenisa. 15, 30, 40, potiče od francuskih reči quinze, trente, quarante, brojeva koji su bili veoma zvučni u francuskom jeziku. Dok je druga pretpostavka da je ovaj sistem bodovanja simboliše časovnik, 15, 30, 45, koje je zamenjeno sa 40 zbog kraćeg izgovora. Slično je i sa đusom, koji je još od tada preuzet. Tada je sudija uzvikivao a deux, što je značilo da su igrači na dva uzastopna poena od osvajanja gema. Taj izraz su pogrešno izgovarali na engleskom govornom području i tako je poprimio iskrivljenu forum deuce. Dok je love kod nas prevedno kao ništa, a potiče od francuske reči l' ofu, što znači jaje koje podseća na nulu. Nakon naglog rasta popularnosti tenis se proširio po evropi, naročito po Engleskoj i Francuskoj gde je postala poznata kao igra kraljeva, a zatim i u Španiji, Italiji, Holandiji, Nemačkoj. U 18 veku se, međutim, razvoj prekida tokom Francuske Revolucije i Napoleona čime je bio eliminisan u većem delu evrope.
U 19 veku je došlo do ponovnog napretka tenisa, što mnogi istoričari tenisa smatraju kao početak modernog tenisa. Englezi su igru preneli iz dvorane na livadu, tereni su izgrađivani u poznatim seoskim skupštinama, loptice su pravljene od gume što im je omogućilo mekoću, elastičnost i živahnost. Veoma brzo je tenis zamenio kriket kao letnji sport. Postoje dva različita pravca iz kojih tenis vuče korene. Prema prvom, Aleks Riden i Žao Batista Pereira su još 1856. god. igrali igru pod nazivom Pelota. Preselivši se u Lemington banju, Pereira sa još dva doktora iz lokalne Varneford bolnice, osniva prvi teniski klub Leamington Tennis Club i definiše pravila igre. Prema drugom, major Volter C. Vingfild razvija tenis na osnovu starije igre rojal tenisa. On je 23.02.1874. god. patentom zaštitio tenis, pozajmivši za svoju igru ime od starih grka Sphairistike, a na nagovor britanskog premijera Artura Balfoura menja naziv svoje igre u Lawn Tennis (Tenis na travi).
Najveći razvoj tenisa desio se 1875. god. kada je klub pod imenom All England Croquet Club odlučio da ponudi tenis kao dodatnu atrakciju. Nova igra je doživela toliki uspeh da je klub promenio ime u All England Croquet and Lawn Tennis Club. Nešto kasnije održan je i prvi teniski turnir ikada. Komitet je uspostavljen kako bi se odredila prva pravila turnira sa 22 igrača i oko 200 posmatrača, tako je od 09.-19.07.1877. god. održan prvi Wimledon, a pobednik je bio Spencer William Gore. U SAD je tenis došao preko Bermuda 70-tih godina 19 veka.
21.05.1881. god. osnovano je tenisko udruženje SAD-a, danas USTA, radi standardizacije pravila i organizacije turnira. ILTF (International Lawn Tennis Federation) promovisala je 1924. god. nova pravila koja su i dan danas na snazi, osim dva kasnije uvedena pravila, tiebreak-a, koji je izmišljen 1970. god. od strane Džejms Van Alena i challenge koji omogućava igračima da opozovu sudijsku odluku i pregledaju ponovljeni snimak kretanja loptice na terenu.
C.C. Pil je 1926. god. organizovao profesionalni teniski cirkus, koji putuje svetom i igra egzibicione mečeve za čije prisustvovanje se naplaćivala karta. Ovaj cirkus bio je sastavljen od Američkih i Francuskih profesionalnih igrača, igrači koji su nastupali na ovim mečevima nije bilo dozvoljeno da nastupaju na amaterskim Major Turnaments turnirima. 1968. god. iz komercijalnih razloga napušteno je ovo pravilo, tako da svi igrači mogu učestvovati na svetskim turnirima u kojem se najbolji igrači profesionalno bave ovim poslom. Potpisuju ugovore sa sponzorima koji im omogućavaju mnoge beneficije, i taj trenutak se smatra početkom Open ere.





